Izazov
- Borba protiv diskriminacije i stvaranje uslova u kojima je Romima obezbeđen pristup kvalitetnom obrazovanju i zapošljavanju
Pristup
Krajem 2016. godine, Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Nemačke (BMZ) dodelilo je Fondu za obrazovanje Roma 2.373.950 evra, a u decembru 2019. godine 4.000.000 evra. Grantom je upravljala Nemačka razvojna banka, a sprovodilo ga je predstavništvo Fonda za obrazovanje Roma u Srbiji, sa ciljem kombinovanja programa srednjoškolskih stipendija i specijalizovane obuke za sticanje profesionalnih veština za Rome koji stupaju na srpsko tržište rada.
Projekat se sastoji iz tri komponente, a to su: podrška za srednjoškolsko obrazovanje mladih Roma, podrška zapošljivosti maturanata stipendista srednjoškolskog programa Fonda za obrazovanje Roma i promovisanje reintegracije romskih povratnika iz Nemačke u srpsko društvo.
Zbog slabih mogućnosti za zapošljavanje posle mature, kombinovanih sa socioekonomskim i kulturnim pritiskom, Romi često napuštaju školovanje. Istovremeno, mnogi poslodavci i dalje nerado zapošljavaju Rome koji su završili srednju školu ili fakultet, čak i ako imaju odgovarajuće kvalifikacije. Takođe, jaka konkurencija za slobodna radna mesta dodatno pogoršava situaciju.

Uticaj
- Promocija srednjoškoloskog obrazovanja među romskom omladinom:
Od školske 2016/17. do školske 2018/2019. godine garantovana je stipendija za srednju školu za 1310 mladih Roma,čime se smanjuje broj onih koji napuštaju školovanje i poboljšava se školski uspeh stipendista.
- Promocija zapošljivosti stipendista srednjoškolskog programa Fonda za obrazovanje Roma:
Svake godine najmanje 50 romskih srednjoškolaca i studenata provodi nekoliko meseci na stažiranju, a najmanje 25 romskih studenata ide na stručno usavršavanje.
Oko 435 mladih Roma dobilo je podršku po povratku iz Nemačke, njih 766 završilo je stručnu obuku, a 300 je stručno stažiralo u kompanijama.
- Promocija reintegracije migranata koji se iz Nemačke vraćaju u Srbiju:
438 romskih porodica koje se iz Nemačke vrate u Srbiju dobija podršku u procesu reintegracije – naročito reintegracije dece u srpski obrazovni sistem. Program je podržao 843 dece (5,5-14 godina).