Izazovi
- Dve trećine proizvodnje električne energije u Srbiji zavisi od termoelektrana, koje se uglavnom snabdevaju domaćim lignitom.
- Rezerve uglja u ugljenokopu Tamnava – Istočno polje, koji je deo Kolubarskog basena sa najvažnijim nalazištima uglja u zemlji, gotovo su bile iscrpljene u 2007. godini.
- Stoga je eksploatacija ugljenokopa Tamnava – Zapadno polje bila od ključnog značaja za snabdevanje ugljem termoelektrana Nikola Tesla A i B, najvećih termoelektrana u Srbiji.
- Istovremeno, bilo je neophodno ublažiti štetne posledice degradacije na životnu sredinu.
Pristup
Cilj je bio da se omogući efikasna eksploatacija ugljenokopa Tamnava – Zapadno polje i da se obezbedi pouzdano snabdevanje električnom energijom što je preduslov održivog ekonomskog rasta. Ovo je postignuto izgradnjom i puštanjem u rad pet komponenti sistema ugljenokopa (rotor bager, sistem transportnih traka, odlagač, sistem snabdevanja električnom energijom i operativna kontrola pogonske stanice). Takođe, ovaj pristup podrazumeva planiranje razvoja površinskog kopa. Specijalne sesije obuke sa osobljem EPS-a koncentrisale su se na izradu plana za rekultivaciju, savremenih hidroloških modela i mera za odvodnjavanje. Projekat je takođe podrazumevao i pripremu plana za zaštitu životne sredine koji je postavio standarde za postrojenje i kasniju rekultivaciju ugljenokopa. Svrha rekultivacije je da se dno površinskog kopa koristi za poljoprivredu.
