Forum za rodnu ravnopravnost (Gender Equality Forum), održan u okviru Berlinskog procesa 2024. godine pod pokroviteljstvom Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke (BMZ), okupio je predstavnike i predstavnice sa zapadnog Balkana, uključujući vladine zvaničnike/ce, predstavnike/ce lokalnih vlasti i civilnog društva. Događaj je bio posvećen unapređenju rodne osetljivosti u Berlinskom procesu, s ciljem pronalaženja odgovora na ključne prepreke u postizanju rodne ravnopravnosti u celom regionu.
Učesnici Foruma su ukazali na trajno zanemarivanje rodne perspektive u okviru Berlinskog procesa, uprkos globalnim obavezama prema rodnoj ravnopravnosti, što je potvrđeno i analizom koju je sprovela organizacija Kvinna till Kvinna.
Tri ključne teme Foruma bile su:
Ekonomsko osnaživanje i socijalna sigurnost žena: Forum je naglasio ključnu ulogu ekonomskog učešća žena u jačanju društvene kohezije, podsticanju ekonomskog rasta i smanjenju siromaštva. Takođe je prepoznata hitna potreba za suzbijanjem rodno zasnovanog nasilja i unapređenjem standarda socijalne sigurnosti, kako bi se stvorili uslovi za veće učešće žena u ekonomskim aktivnostima.
Uključivanje žena u procese donošenja odluka: Odsustvo žena u procesima donošenja odluka dovodi do kreiranja politika koje ne uvažavaju u potpunosti njihove potrebe i izazove. Ovo takođe podriva demokratsko i efikasno upravljanje, ključno za proces pristupanja EU. Na forumu je naglašeno da je uključivanje žena u liderske uloge od suštinskog značaja kako bi politike bolje predstavljale interese i potrebe celokupnog društva.
Feminističke perspektive u procesu pomirenja: Istorija oružanih sukoba na zapadnom Balkanu duboko je uticala na rodne odnose u regionu. Žene su bile žrtve u sukobima, ali su takođe imale aktivnu ulogu u izgradnji mira. Forum je naglasio potrebu za priznavanjem uloge žena u mirovnim procesima i rešavanju izazova sa kojima se suočavaju u postkonfliktnim okruženjima.
Kako bi se ostvarili ovi ciljevi, Forum je podvukao potrebu za uspostavljanjem posvećenog regionalnog finansijskog mehanizma koji bi podržao implementaciju preporuka Foruma. Ovaj fond bi obezbedio održiva finansijska sredstva za inicijative u oblasti rodne ravnopravnosti, omogućavajući nacionalnim i lokalnim vlastima, kao i organizacijama civilnog društva, da efikasno odgovore na prepoznate izazove. Pored toga, snažno se zagovara institucionalizacija Foruma za rodnu ravnopravnost kao stalne komponente Berlinskog procesa. Time bi rodna ravnopravnost postala trajni prioritet, osigurao bi se kontinuirani dijalog, praćenje i razvoj strategija za prevazilaženje rodne nejednakosti na Zapadnom Balkanu. Ova institucionalizacija bi doprinela ubrzanju puta ka inkluzivnom regionalnom razvoju i, u konačnici, ka integraciji u Evropsku uniju (EU).
Kako Berlinski proces ulazi u svoju drugu deceniju, ključno je fokusirati se na rodnu ravnopravnost da bi svi imali jednaku koristi od regionalne saradnje i integracije u EU. Preporuke sa Foruma za rodnu ravnopravnost ključne su za rešavanje trenutnih nedostataka u rodnoj ravnopravnosti, podsticanje otvorenog dijaloga i osiguranje da Berlinski proces ostane u skladu sa tekućim obavezama prema rodnoj ravnopravnosti i održivom razvoju za sve.
Forum je organizovan u okviru projekta „Regionalna saradnja za evropske integracije“ (Regional Cooperation for EU Integration – RCEI), koji sprovodi GIZ u ime nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). Cilj je da rodna ravnopravnost postane centralna tema u procesu integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
Kliknite ovde za preuzimanje usvojenih preporuka sa Foruma, kao i izveštaja „Nedostatak rodne perspektive u Berlinskom procesu – posledice i nove mogućnosti“, koji je pripremila Fondacija Kvinna till Kvinna.