U okviru projekta nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“, koji sprovodi Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, počela je saradnja sa 20 lokalnih samouprava, koje će zajedno sa ostalim partnerima raditi na unapređenju usluga socijalne zaštite u Srbiji. Pored pomenutog ministarstva, koje predstavlja političkog partnera, u projektu aktivno učestvuje i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog, kao implementacioni partner.
Lokalne samouprave koje učestvuju u projektu suočavaju se sa izazovima u implementaciji integrisanih usluga za socijalno i ekonomsko uključivanje ranjivih grupa kao što su žene, osobe sa invaliditetom, Romi, stari i stanovnici ruralnih područja. Ove grupe su često isključene iz društvenog i ekonomskog života zbog predrasuda, rodnih stereotipa i nedostatka adekvatne podrške. Projekat „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ ima za cilj da pomogne u prevazilaženju ovih prepreka kroz razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornih socijalnih usluga na lokalnom nivou.
U 20 odabranih lokalnih samouprava, Novi Pazar, Pirot, Raška, Prijepolje, Bač, Požarevac, Vršac, Kanjiža, Kula, Valjevo, Kikinda, Šid, Šabac, Užice, Kruševac, Vlasotince, Lebane, Leskovac, Arilje i Sokobanja, usluge koje obuhvataju psihosocijalnu, zdravstvenu i ekonomsku podršku ženama žrtvama nasilja, kao i drugi integrisani pristupi razvijaju se i primenjuju. Na primer, osnivanje Kluba za inkluzivnu rehabilitaciju mladih sa problemima u ponašanju ili uvođenje profesionalne orijentacije u okviru Savetovališta za brak i porodicu.
Pored razmene iskustava u ovoj oblasti, učesnici su se upoznali i sa obukom i stručnom podrškom koja će biti pružena u naredne dve godine, posebno u oblastima borbe protiv diskriminacije i promovisanja rodne ravnopravnosti.
Projekat podržava razvoj i širenje integrisanih i rodno odgovornih usluga za socijalno i ekonomsko uključivanje žena i drugih ugroženih grupa na lokalnom nivou, sa ciljem stvaranja pravednijeg i ravnopravnijeg društva.