Skip to main content

Srbija je ostvarila značajan napredak u prevenciji nasilja

Rodno zasnovano nasilje je globalni izazov koji ne poznaje granice, a podaci Ujedinjenih nacija govore da je svaka treća žena, na globalnom nivou, doživela fizičko ili seksualno nasilje tokom svog života. Femicid, najozbiljniji oblik rodno zasnovanog nasilja, često je krajnja posledica godina zlostavljanja i sistematskog zanemarivanja potrebe za pravdom i podrškom. Takođe, alarmantni podaci dolaze iz civilnog sektora i pokazuju da je u Srbiji samo u periodu od januara do novembra ove godine zabeleženo 17 slučajeva femicida. Ove brojke nisu samo statistika već upozorenje da rodno zasnovano nasilje ostaje ključna prepreka razvoju svakog društva, a da rešavanje ovog problema zahteva saradnju svih sektora društva. Upravo to je to jedna od ključnih  poruka konferencije „Stop femicidu! – 16 dana aktivizma“: „Svet bez nasilja“ koju je u okviru Nemačke razvojne saradnje sprovelo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Srbija je ostvarila značajan napredak u mehanizmima za prevenciju nasilja, procesuiranju slučajeva nasilja i izveštavanju o njima. Ipak, ostaje potreba za daljim ulaganjima u integrisane usluge na lokalnom nivou, kao i u zakonodavni okvir koji će omogućiti sistemsku borbu protiv nasilja. Ovo uključuje edukaciju profesionalaca, razvoj rodno osetljivih politika i povećanje resursa za podršku žrtvama.

Sa druge strane, uprkos ekonomskom rastu u proteklim godinama, mnogi građani Srbije, posebno žene i devojke, suočavaju se sa ograničenim mogućnostima za društveno i ekonomsko učešće. Rodno zasnovana diskriminacija, zajedno sa patrijarhalnim društvenim strukturama, dodatno otežava njihov položaj.

Na lokalnom nivou još uvek postoji nedostatak efikasnih usluga koje odgovaraju specifičnim rodnim potrebama. Marginalizovane grupe, poput žena iz ruralnih sredina, Roma, Romkinja i osoba sa invaliditetom, često su isključene iz društvenog i ekonomskog života, što ih čini ranjivijima na siromaštvo i nasilje. Zato, jaka mreža organizacija civilnog društva pruža ključnu podršku preživelima i radi na širenju i podizanju svesti.

Jačanje integrisanih usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou kroz dalji razvoj modela integrisanih usluga podrazumeva uvođenje integrisanih socijalnih usluga koje obuhvataju psihosocijalnu, zdravstvenu i ekonomsku podršku ženama koje su žrtve nasilja u okviru već postojećih Savetovališta za brak i porodicu.

 

© 2024 Nemačka saradnja u Srbiji. Sva prava zadržana.