Niš, 5. decembar 2023 – Rodno osetljivo društvo uključuje i borbu protiv femicida, što je termin koji se odnosi na ubijanje žena isključivo zbog njihovog rodnog identiteta i često proizlazi iz duboko ukorenjenih rodnoj nejednakosti i patrijarhalnih normi. U društvima koja teže rodnoj osetljivosti cilj je prepoznati, osuditi i sprečiti femicid, a to podrazumeva i donošenje mera koje jačaju zakonodavstvo za zaštitu žena od nasilja i ubistava, poboljšanje pristupa pravdi za žrtve nasilja, kao i edukaciju društva o ozbiljnosti ovog problema. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog pokrenulo je kampanju „Stop femicidu“, u okviru koje se realizuje niz panel diskusija koje za cilj imaju podizanje svesti o ovom fenomenu koji je prisutan i u Srbiji. U Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu su, u okviru projekta Nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ koji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH održane diskusije na temu femicida koje su uključivale predstavnike svih sektora društva, Vlade, organizacija civilnog društva, privatnog sektora, medija i pojedinaca.
Rodno osetljivo društvo teži promenama normi i vrednosti koje doprinose nasilju nad ženama. Ovo uključuje rad na eliminisanju stereotipa o rodnim ulogama, jačanje obrazovanja o rodnoj ravnopravnosti i promovisanje kulture u kojoj su svi građani oslobođeni straha od nasilja.
– Okupili smo se ovde kako bismo se bavili temom koja ima zastrašujući naziv. Femicid i nasilje nad ženama su zastrašujuće pojave u društvu s kojima se suočavamo, a kolike su posledice ove pojave mnogi od nas ne mogu ni da naslute. Drago mi je što u ime Nišavskog upravnog okruga svojim učešćem na ovom skupu mogu da dam svoj lični doprinos. Sigurna sam da ćemo se tokom panel diskusije dotaknuti mnogih aspekata femicida i nasilja nad ženama u našoj zemlji. Bavićemo se brojkama, statistikama i načinom kako da što efikasnije smanjimo broj potencijalnih žrtava, jer koliko god truda uložili u prevenciju i sprečavanje nasilja, ono se dešava i dalje – objasnila je Jelena Janićijević, šef Odseka u Stručnoj službi Nišavskog upravnog okruga.
– Кampanja „Stop femicidu“ je pokrenuta 24. novembra u Beogradu. Nakon toga, je održana panel diskusija u Kragujevcu i Novom Sadu. Danas smo u Nišu, a 11. decembra u Novom Pazaru. Borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici treba da okupi sve nas, organe državne uprave, akademiju, medije, organizacije civilnog društva, žrtve nasilja, nasilnike, ali i sve druge građane i građanke. Nasilje nad ženama i femicid zahtevaju svakodnevnu pažnju, posvećenost, istrajnost, a ne samo tokom „16 dana aktivizma za sprečavanje nasilja nad ženama“. GIZ će u saradnji sa Ministarstvom nastaviti da radi u ovoj oblasti tokom naredne dve godine i sprovodiće i druge aktivnosti u oblasti antidiskriminacije, rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena – zaključio je Robert Bu.