Skip to main content

Srbija ulaže značajne napore na putu ka ostvarenju ciljeva održivog razvoja, usvajajući principe održivosti i smanjenja socijalne nepravde u planska i strateška dokumenta, rečeno je na konferenciji „Dijalogom do ostvarivanja ciljeva održivog razvoja“. Ključne aktere u sprovođenju Agende 2030 okupilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa projektom „Reforma javnih finansija – Agenda 2030“ koji podržavaju vlade Nemačke i Švajcarske.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, istakao je da je Srbija posvećena ostvarenju ciljeva koji su sadržani u Agendi 2030 Ujedinjenih nacija. „Ključni ciljevi održivog razvoja su oni koji se odnose na rešavanje problema najosetljivijih i najugroženijih grupa – iskorenjavanje siromaštva, kvalitetnije obrazovanje, jačanje položaja mladih, rodna ravnopravnost, zdrava životna sredina, kao i unapređenje poštovanja ljudskih prava i vladavine prava“, rekao je ministar Žigmanov istakavši podršku Nemačke i Švajcarske, kao dve zemlje koje su u ovom procesu značajne za Srbiju.

Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji, rekla je da socijalna nepravda u vidu nedostatka pristupa obrazovanju, zdravstvenim uslugama, mogućnostima stanovanja ne pogađa samo pojedince, već kao globalni fenomen utiče na čitava društva. “Ukoliko želimo da premostimo socijalnu nepravdu, neophodno je da imamo odgovarajući plan na nivou vlade, ali i da se u proces uključe i lokalne samouprave, think tenk i organizacije civilnog društva, kao i državne institucije”, kazala je ambasadorka Konrad i izrazila zadovoljstvo što Nemačka u okviru projekata Nemačke razvojne saradnje može da pruži podršku Srbiji na putu prevazilaženja društvene nepravde i nejednakosti.

Ambasador Švajcarske u Srbiji, Urs Šmid, izjavio je da Švajcarska podržava društveni dijalog o postizanju ciljeva održivog razvoja. „Naš stav je da je Agenda 2030 jedan sveobuhvatan transformativni proces na nivou celokupnog društva i da je veoma značajno da on bude integrativan i kooperativan. Zbog toga je jako važno da se u društvu vodi dijalog i da u taj dijalog budu uključene lokalne samouprave, predstavnici akademske zajednice, civilnog društva i privatnog sektora“, naglasio je ambasador Šmid.

Dr Duško Pejović, predsednik Državne revizorske institucije Srbije, poručio je da Izveštaj o reviziji svrsishodnosti poslovanja predstavlja znak odlučnosti i spremnosti Srbije u implementaciji Agende 2030. „Ova revizija izvršena je na državnom nivou, a imamo u planu da obradimo temu primene Agende 2030 na lokalnom nivou, jer upravo na lokalnom nivou građani ostvaruju najveća prava“, rekao je predsednik DRI, Duško Pejović.

Katarina Lalić Smajević, v.d. pomoćnika ministra za multilateralnu saradnju iz Ministarstva spoljnih poslova, naglasila je značaj kontinuirane saradnje i koordinacije sa međunarodnim partnerima i istakla da Ministarstvo spoljnih poslova u okviru svojih nadležnosti posvećuje značajnu pažnju ostvarivanju ciljeva Agende Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030.

Održana konferencija označava korak dalje u negovanju i daljem razvoju zajedničke saradnje i koordinacije među svim relevantnim akterima u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja u Srbiji u skladu sa Agendom 2030.

© 2024 Nemačka saradnja u Srbiji. Sva prava zadržana.