Vodeća nemačka razvojna banka KfW zastuplјena je na oko 69 lokacija širom sveta, uključujući Beograd. S obzirom da je fokusirana na budućnost i unapređenje životnih uslova, banka podržava lјude, zemlјe i institucije koje misle unapred.
KfW je osnovan 1948. godine kako bi podržao ekonomsku obnovu Zapadne Nemačke.
Tokom 1960-ih, KfW je svoje aktivnosti proširio na međunarodni nivo implementirajući nemačku finansijsku saradnju sa zemlјama u razvoju u ime nemačke vlade. Kao odgovorna banka, misija KfW-a je da podrži održivi ekonomski, društveni i ekološki razvoj u Nemačkoj i širom sveta. KfW nije orijentisan na profit i uvek deluje na osnovu mandata Savezne vlade Nemačke i Generalne skupštine KfW-a, koja se sastoji od predstavnika svih relevantnih zainteresovanih strana, počevši od nemačke Savezne vlade, Saveznog parlamenta, nemačkih saveznih pokrajina, pa sve do crkava, sindikata i privatnog sektora. To je ono što KfW izdvaja od komercijalnih banaka.
Na kraju 2022. godine bilansna suma iznosila je oko 550 milijardi evra, a godišnje odobrena sredstva širom sveta premašuju 170 milijardi evra, od čega oko 13 milijardi evra u razvojnoj saradnji. KfW ukupno ima 7.700 zaposlenih. Glavn cilјevi su pobolјšanje ekonomskih i društvenih životnih uslova lјudi, smanjenje siromaštva i zaštita klime i životne sredine.
Savezna vlada Nemačke, kao institucija javnog prava, poseduje 80% našeg kapitala, dok je preostalih 20% u vlasništvu nemačkih saveznih pokrajina.
Pregled aktivnosti
U okviru Nemačko- Srpske razvojne saradnje, KfW podržava Srbiju u postizanju cilјeva i ispunjavanju obaveza vezanih za proces pristupanja EU sa posebnim fokusom na klimu i energiju, kao i održivi razvoj urbane infrastrukture.
Najveći broj naših projekata u Srbiji, vrednih više od dve milijarde evra do sada je finansirana iz povoljnih zajmova sa povoljnim kamatnim stopama, tzv. soft loans.
Pored povoljnih zajmova, nudimo i nepovratna sredstva za pripremu projekata, tehničku pomoć i specifične projekte koji imaju za cilj inovacije ili smanjenje siromaštva. S obzirom na sveobuhvatnu relevantnost pristupanja EU za naše angažovanje u Srbiji, mi intenzivno sarađujemo sa EU i sprovodimo nepovratna sredstva dobijena od strane Investicionog fonda za zapadni Balkan (WBIF), kao i od nacionalne IPA-e.
Ali naša ponuda nije ograničena na finansijsku podršku. Imamo zajedničku odgovornost za održivi uticaj svih projekata koje podržavamo. Naši KfW projektni menadžeri, tehnički i lokalni stručnjaci pažljivo prate napredak projekta i podržavaju naše partnere u svakodnevnom upravljanju projektima.
Oni znaju detalje projekata i stalno ih obilaze kako bi pratili i razgovarali o eventualnim problemima sa partnerima. Ova kombinacija povoljnih finansijskih instrumenata, tehničke pomoći i lične posvećenosti podršci našim partnerima u svakom trenutku čini KfW izvanrednom razvojnom bankom.
U sektoru energetike, KfW ima aktivan portfolio od više od 700 miliona evra as fokusom na obnovljive izvore energije, energetsku efikasnost i interkonektivnost prenosnog sistema. Na primer, KfW je u saradnji sa EPS finansirao rehabilitaciju hidroelektrane Mali Zvornik. Takođe, KfW podržava rehabilitaciju i proširenje sistema daljinskog grejanja, uključujući i uvođenje obnovljive energije iz biomase u lokalne sisteme dalјinskog grejanja. Prva tri postrojenja na biomasu u Priboju, Malom Zvorniku i Novom Pazaru puštena su u rad 2021. I 2022. godine.
Kada je reč o energetskoj efikasnosti, sarađujemo sa Ministarstvom za javna ulaganja (bivša Kancelarij za upravlјanje javnim ulaganjima (KUJU)) na energetskoj sanaciji javnih objekata poput škola i bolnica.
U Beogradu podržavamo energetsku sanaciju Vojnomedicinske akademije. Takođe u saradnji sa EMS promovišemo nacionalnu i regionalnu elektroenergetsku povezanost kroz Transbalkanski koridor.
Što se tiče održivog urbanog razvoja, do sada smo uložili više od 120 miliona evra u projekte širom zemlјe za unapređenje sistema gradskog vodosnabdevanja i upravlјanja otpadnim vodama.
U saradnji sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u Kruševcu i Vranju 2021. godine otvorena su dva najsavremenija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
U ova dva regiona finansiramo i regionalne sisteme upravlјanja otpadom. Štaviše, u okviru naše saradnje u Srbiji podržavamo održivi ekonomski razvoj, sigurna radna mesta, tehničko i stručno obrazovanje.
Preko komercijalnih lokalnih banaka malim i srednjim preduzećima pružamo povolјne kredite i tehničku podršku. U saradnji sa Privrednom komorom Srbije (PKS) smo 2021. godine osnovali Srpsku fondaciju za preduzetništvo koja nudi garantne šeme za kredite za osnivanje preduzeća i početnike u poslu.
Nedavno smo u saradnji sa Komorskim investicionim forumom Zapadnog Balkana počeli da promovišemo dualno obrazovanje u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana kroz program pod nazivom Regionalni fond za izazove. 2021. godine uspešno smo objavili prvi poziv za konzorcijume za stručno osposoblјavanje i obrazovanje zainteresovanih kompanija i obrazovnih ustanova.
Samo u Srbiji je podneto više od 40 prijava, a ove godine su planirani dalјi konkursi.